18.04.2024

В одній з громад Вінницької області функціонує серійне виробництво fpv-дронів і зарядних пристроїв. «З міркувань безпеки ми намагаємося на одному місці довше кількох місяців не засиджуватися», – пояснює куратор виробництва та керівник БФ «Добродар» Денис Хміль.

На момент приїзду журналістів виробництво було розташоване у непримітному ангарі на приватній території – без зайвої охорони у камуфляжі та камер відеонагляду. Аби не привертати увагу. Навіть місцеві мешканці не знали про існування заводу, розрахованого на випуск до 1000 БпЛА щомісячно.

Редакція NaПарижі відвідала виробничі потужності перед тим, як їх мають демонтувати. Завод створено після початку повномасштабного вторгнення і він «кочує». Спочатку було налагоджено виробництво на Київщині, потім завод переїхав до Хмельницької області, далі була Вінниця, теперішнє місце – четверте.

Обережність він пояснює неприємним досвідом іншого виробника. Тривалий час колегами використовувалось зручне приміщення у Києві, але одного разу ворожий дрон зруйнував цех. Ніхто з людей не постраждав. Але, зважаючи на ризик, краще змінювати локацію, навіть втрачаючи в обсягах через необхідність переїзду та часу на відновлення процесу на новому місці.

«Головне – це фахівці. Пробували наймати місцевих, але дійшли висновку, що краще гарно навчити певну кількість спеціалістів, забезпечувати їх на новому місці житлом, дозвіллям, і розраховувати на відповідну якість і швидкість. Наразі у нас відпрацьована система контроля, ми знаємо, хто збирав кожен дрон. Крім того, перед відправкою всю техніку перевіряємо. Завдяки такому підходу досягли того, що відсоток браку мінімальний», – зазначає Д.Хміль.

Обсяги обумовлені нашими фінансовими спроможностями у закупівлі комплектуючих. Нам держава не допомагає. Ми і не просили. Це наш благодійний проєкт», – зауважив керівник заводу. Він упевнений, що заявлені державою мільйон дронів є цілком реалістичною задачею.

Споглядаючи за роботою працівників заводу, можна зрозуміти, що чоловіки вже навіть із закритими очима розберуться. Кожний рух виважений. Без поспіху та помилок.

Військові зазвичай кажуть, що дронів, РЕБ-систем та зарядних станцій ніколи забагато не буде. І такі виробництва, наскільки можуть, підставляють плече державі.

NaПарижі

Як на Вінниччині налагодили серійне виробництво fpv-дронів (відео)